Улада пячаткі

Год: 2009
Размер: 4.02 Мb
Язык: беларуская мова

У кнізе ўзноўлены гераічныя і трагічныя старонкі старажытнай гісторыі Беларусі, здзейснена мастацкая рэканструкцыя глыбінных пластоў нацыянальнай міфалогіі і вераванняў беларусаў. Галоўнымі героямі твораў з’яўляюцца найбольш значныя асобы мінулага — Рагвалод і Рагнеда, Усяслаў Чарадзей, Міндоўг, Вітаўт Вялікі, Астафей Валовіч, Сымон Будны, Леў Сапега, Іпацій Пацей, Іосіф Вельямін Руцкі, Кастусь Каліноўскі і Вацлаў Ластоўскі. Выданне разлічана на шырокае кола чытачоў: выкладчыкаў і студэнтаў, настаўнікаў і школьнікаў старэйшых класаў.

В книге воссозданы героические и трагические страницы древней истории Беларуси, совершено художественная реконструкция глубинных слоев национальной мифологии и верований беларусов. Главными героями произведений являются наиболее значительные личности прошлого - Рогволод и Рогнеда, Всеслав Чародей, Миндовг, Витовт Великий, Астафей Волович, С. Будный, Лев Сапега, Ипатий Потей, Иосиф Вельямин Руцкой, Кастусь Калиновский и Вацлав Ластовский.Издание рассчитано на широкий круг читателей: преподавателей и студентов, учителей и школьников старших классов.