Technology, Violence, and War: Essays in Honor of Dr. John F. Guilmartin, Jr.

Автор: GYGLEBOOKS от 11-02-2023, 19:04, Коментариев: 0

Название: Technology, Violence, and War: Essays in Honor of Dr. John F. Guilmartin, Jr.
Автор: Robert S. Ehlers, Jr., Sarah K. Douglas, Daniel P.M. Curzon
Издательство: Brill

This volume explores the importance of technology in war, and to the study of warfare. Dr. Guilmartin’s former students explore how technology from the medieval to the modern era, and across several continents, was integral to warfare and to the outcomes of wars. Authors discuss the interactions between politics, grand strategy, war, technology, and the socio-cultural implementation of new technologies in different contexts. They explore how and why belligerents chose to employ new technologies, the intended and unintended consequences of doing so, the feedback loops driving these consequences, and how the warring powers came to grips with the new technologies they unleashed. This work is particularly useful for military historians, military professionals, and policymakers who study and face analogous situations.

В этом томе рассматривается значение технологии в войне и для изучения войны. Бывшие студенты доктора Гилмартина исследуют, как технологии от средневековой до современной эпохи и на нескольких континентах были неотъемлемой частью военных действий и их результатов. Авторы обсуждают взаимодействие между политикой, большой стратегией, войной, технологией и социокультурным внедрением новых технологий в различных контекстах. Они исследуют, как и почему воюющие стороны решили использовать новые технологии, предполагаемые и непреднамеренные последствия этого, петли обратной связи, определяющие эти последствия, и то, как воюющие державы справлялись с новыми технологиями, которые они высвободили. Эта работа особенно полезна для военных историков, военных специалистов и политиков, которые изучают и сталкиваются с аналогичными ситуациями.