Collins Easy Learning Italian Grammar

Язык: английский, итальянский
Размер: 132,1 mb
Cерия: Easy Learning

Пособие предлагает начинающим изучение языка понятное и простое для понимания руководство по глаголам и грамматике итальянского языка. Грамматика была разработана для всех тех, кто изучает итальянский в школе, на работе или дома. Она предоставляет собой легко доступную информацию в привлекательно представленном виде. Основные грамматические моменты выделены как средство закрепления. Кроме того, полный словарь дает четкие разъяснения грамматических терминов.

Collins Easy Learning Italian Grammar offers beginners a clear and easy-to-understand guide to the verbs and grammar of Italian. Collins Easy Learning Italian Grammar has been designed for all those learning Italian at school, at work or at home. It provides easily accessible information in an attractively presented layout. Key grammatical points are highlighted throughout as a means of reinforcement. In addition, a full glossary gives clear explanations of grammatical terminology.

Скачать Collins Easy Learning Italian Grammar